.: EURODESK :::

::: Czym jest EURODESK?

Eurodesk to europejski program informacyjny dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą – pedagogów, pracowników instytucji i organizacji młodzieżowych Program funkcjonuje obecnie w 28 krajach (państwa UE i kraje kandydujące) Eurodesk udziela informacji bezpośrednio, przez telefon lub internet oraz gromadzi dane na temat programów, organizacji i dostępnych źródeł informacji dla młodzieży. Rozpowszechnia również informacje na swoich stronach internetowych, w biuletynach i publikacjach. Program finansowany jest przez Komisję Europejską oraz rządy państw, które w nim uczestniczą. W zdecydowanej większości państw - w tym w Polsce - Eurodesk działa w strukturach Programu MŁODZIEŻ.

Program Eurodesk działa na trzech poziomach - europejskim, krajowym i regionalnym. Koordynatorem Programu na poziomie europejskim jest Brussels Link w Brukseli. Za koordynację Programu na szczeblu krajowym odpowiadają Partnerzy Krajowi Eurodesku. Poziom regionalny to sieć Regionalnych Punktów Informacyjnych, które gromadzą i upowszechniają informacje o charakterze regionalnym i lokalnym, ale przede wszystkim udzielają informacji, korzystając z zasobów gromadzonych przez Brussels Link i Partnerów Krajowych. Pierwsze polskie Regionalne Punkty Informacyjne powstały pod koniec 2003 roku. Obecnie jest ich 23.

Jeśli:
1. potrzebna Ci wiedza na temat jednego z krajów europejskich
2. poszukujesz informacji o szkoleniach i możliwościach zdobywania funduszy w Polsce i Europie
3. chcesz nawiązać kontakt z rówieśnikami lub organizacjami z zagranicy
4. szukasz partnerów do projektu
5. organizujesz seminarium, szkolenie lub konferencję i chcesz zaprosić na nie młodzież z zagranicy
6. potrzebujesz pomocy w innej sprawie związanej z edukacją, Europą lub działalnością młodzieżową

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI. CZEKAMY NA CIEBIE

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesku w Koszalinie
Regionalne Centrum Informacji Europejskiej
ul. Młyńska 2, 75-054 Koszalin
Konsultant: Magdalena Skrzypek
e-mail: koszalin@eurodesk.org

Zapraszamy na dyżury Eurodesku w każdy wtorek w godz. 10.00 - 14.00

Użyteczne adresy:
www.eurodesk.org

Internetowa baza danych wspólna dla całej sieci Eurodesku. W jej skład wchodzą informacje o:
  • programach
  • organizacjach
  • źródłach informacji (strony internetowe, książki, publikacje, broszury, wydawnictwa elektroniczne etc.)
Baza danych tworzona jest przez pracowników Brussels Link (informacje o charakterze europejskim) i partnerów krajowych (informacje krajowe lub regionalne). Zasoby bazy danych są stale monitorowane i aktualizowane. Z bazy danych może skorzystać nieodpłatnie każdy, kto ma dostęp do internetu. Pomocy przy korzystaniu z bazy udzielają również pracownicy Eurodesku.

www.eurodesk.pl

To baza danych krajowego Punktu Informacyjnego EURODESK. Informacja pozyskiwana za pośrednictwem Eurodesku ma charakter podstawowy. Zazwyczaj jest to informacja o tym, gdzie szukać informacji. Na stronach znajdują się odsyłacze do źródeł - organizacji, publikacji, stron internetowych etc. Eurodesk pełni więc rolę podobną do drogowskazu - wskazuje drogę, ale nie prowadzi bezpośrednio do celu. Maksymą, która przyświecała pomysłodawcom programu był slogan: "Whatever the question, start with us". Na stronie Krajowego Punktu Informacyjnego znajdują się również aktualności dotyczące przedsięwzięć młodzieżowych z kraju i z zagranicy oraz dane Regionalnych Punktów Informacji EURODESK.

www.europa.eu.int/youth

To najmłodszy portal informacyjny dla młodzieży w Unii Europejskiej. W internecie zafunkcjonował 26 maja 2004. Zawiera on ponad 10 tys stron wyselekcjonowanych i opisanych w 20 językach. Europejski Portal Młodzieżowy powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego stworzenie zostało zaproponowane w Białej Księdze Komisji Europejskiej "Nowe impulsy dla młodzieży europejskiej". Portal ma na celu dostarczenie jak największej liczbie młodych ludzi szybkiego i łatwego dostępu do istotnych dla nich informacji dotyczących Europy. Ostatecznym dążeniem portalu jest zwiększenie udziału młodzieży w życiu publicznym i ułatwienie im działań obywatelskich. Portal skierowany jest do młodych ludzi od 15 do 25 lat oraz osób pracujących z młodzieżą.  Jeśli szukasz taniego noclegu w jednym z krajów europejskich, poszukujesz informacji o studiach w innych krajach, chcesz nawiązać kontakt z rówieśnikami lub organizacjami z zagranicy, szukasz informacji o szkoleniach lub możliwościach pozyskania funduszy na swoją działalność ect. – to ta strona jest dla Ciebie.

::: Publikacje EURODESKU

Altruista w akcji
Czy mogę za darmo wyjechać za granicę? Tak, np. na wolontariat. Od czego zacząć? Od lektury broszury Eurodesk Polska. "Altruista w akcji, czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o wolontariacie za granicą.

Na biało, czyli jak legalnie pracować w Europie
W broszurze można znaleźć podstawowe informacje o formalnościach, które należy spełnić, by zostać legalnie zatrudnionym w 27 państwach europejskich. Publikacja zawiera też informacje o pracy sezonowej, kosztach życia, możliwych zarobkach oraz najbardziej poszukiwanych zawodach. W książeczce znajduje się ponad 100 sprawdzonych adresów internetowych.

Studiowanie to wyzwanie, czyli jak zdobyć indeks w Europie
Studia w Rzymie, w Paryżu czy w Madrycie? Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej to łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem. Możesz na nich studiować na takich samych zasadach jak Włosi, Francuzi czy Hiszpanie. Dużo cennych wskazówek znajdziesz w wydanej przez Eurodesk Polska broszurze "Studiowanie to wyzwanie, czyli jak zdobyć indeks w Europie". /td>