::: + POWIĘKSZ TEKST ::: - ZMNIEJSZ TEKST ::: USTAW JAKO STRONE STARTOWĄ    ::: DODAJ DO ULUBIONYCH  ::: STRONA GŁÓWNA

REGIONALNE CENTRUM INFORMACJI EUROPEJSKIEJ

   REGIONALNE CENTRUM INFORMACJI EUROPEJSKIEJ   tel./fax (094) 347 13 17   ul. Młyńska 2   75-054 Koszalin     

bela.gif (892 bytes)

 

 

 

.: INNE STRONY :::

 

 

::: Unia Europejska w Internecie

W Unii Europejskiej i Polsce istnieje wiele instytucji koordynujących różne aspekty procesów integracyjnych czy zajmujących się ich badaniem. Aby uporządkować zakres tematyczny i przybliżyć strukturę organizacyjną tych urzędów przygotowaliśmy dla Państwa niniejszy zestaw przydatnych adresów

 

Strony europejskie

Centralny Serwer Europa
Komisja Europejska
Rada Unii Europejskiej
Parlament Europejski
Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich UE
Europejski Trybunał Obrachunkowy
Komitet Ekonomiczno - Społeczny
Komitet Regionów
Europejski Bank Centralny
Europejski Bank Inwestycyjny
EUROSTAT
EUROPOL
EUR - LEX Prawo Unii Europejskiej
CORDIS
Europejska Agencja Ochrony Środowiska
PLOTEUS Ogólnoeuropejski system informacji o możliwościach kształcenia

 

Strony polskie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polska w UE
Polskie przewodnictwo w Radzie UE
Poradnik Polak za granicą
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (strona archiwalna)
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie
Fundusze UE 2004-2006 serwis MRR
Fundusze UE 2007-2013 serwis MRR
EuroPortal NBP
Punkt Informacyjny Rady Europy
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Program Młodzież w działaniu
Program Leonardo da Vinci
EURODESK Polska
Polska Fundacja im. Roberta Schumana
Krajowe Centrum EUROPASS


::: Polecamy strony www

Polska Prezydencja w Radzie UE
W dniu 5 lutego 2009 r. rozpoczął swoją działalność portal poświęcony przygotowaniom do polskiego Przewodnictwa w 2011 r. Pod adresem www.prezydencja.gov.pl można znaleźć odpowiedź na podstawowe pytania dotyczące Prezydencji, jak również informacje o podejmowanych działaniach przygotowujących organy administracji rządowej do sprawowania Polski przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Strona internetowa prezentuje się bardzo przejrzyście – główny nacisk postawiono na treść, zaś sam dobór kolorów nie jest męczący. Duży plus za rozmieszczenie poszczególnych elementów strony, przez co nie sprawia ona wrażenia przeładowaną informacjami i przez to jest czytelna i łatwa w nawigacji. Portal powstał zgodnie z głównym i obowiązującym kanonem tworzenia stron internetowych, tj. jego lewa część zawiera poświęcona jest wyjaśnieniu istoty poruszanego zagadnienia oraz ankiecie, środek to aktualności, zaś prawa część to kategorie tematyczne, które po wybraniu otwierane w podstronach, zawierających szczegółowe informacje nt. poszukiwanego przez nas zagadnienia. Autorom strony należą się duże brawa za proste i skuteczne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie czasu spędzonego na poszukiwaniach odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania. Jest dostępne również narzędzie umożliwiające prenumeratę newslettera na konto pocztowe. Pomimo tego, że portal zainaugurował swoją działalność z początkiem 2009 r., nie licząc samych informacji o Prezydencji, jego zawartość merytoryczna nie wykracza poza poruszany obszar. Strona powiązana jest z nowym portalem informacyjnym „Polska w UE. Również plusem jest powiązanie tematyki z najbardziej popularnym serwisem społecznościowym Facebook. Można w ten sposób dołączyć do grona przyjaciół Prezydencji, wyrazić swoją opinię, czy też obejrzeć materiały multimedialne dotyczące Prezydencji, tj. galerie zdjęć, czy też rozmowy z polskimi europosłami. Istotnym jest także możliwość zmiany języka strony na angielski lub francuski, ale wynika to także po części z warunków przygotowywania materiałów informacyjnych, jednakże to korzystne, że obywatele pozostałych krajów członkowskich UE mają możliwość na bieżąco śledzić polskie przygotowania do Prezydencji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło się i stworzyło stronę o polskiej Prezydencji w Radzie UE, łatwą i przyjazną w obsłudze, jednakże warto byłoby ożywić jej zawartość jako, że do Prezydencji zostało już niedużo czasu. MSZ planuje w najbliższym czasie uruchomienie dodatkowego portalu adresowanego do organizacji pozarządowych oraz wzbogacenie treści w materiały i narzędzia niezbędne do promocji Prezydencji w społeczeństwie.

Portal Funduszy Europejskich
W związku z uruchomieniem kampanii informacyjnej na temat Funduszy Europejskich, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uruchomiło nowy portal internetowy www.funduszeeuropejskie.gov.pl, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Portal prezentuje się okazale, widać dbałość o szczegóły. Całość została rozmieszczona profesjonalnie, wszystkie odnośniki są łatwo dostępne, a poruszanie się po portalu jest intuicyjne i nie sprawia żadnego problemu.
Wszystkie aktualne Programy Operacyjne, uruchomione w ramach Funduszy Unijnych na lata 2007-2013, zgrupowane są w formie rozwijanej listy. Po wybraniu jednego z nich, np. "Kapitał Ludzki", pojawia się strona na której szeroko opisany jest wybrany przez nas Program, a przede wszystkim poradniki dla osób zainteresowanych uzyskaniem dotacji unijnej. Poradnik dla Beneficjentów zorganizowany został w postaci kreatora, co znacznie ułatwia wybranie interesującego zagadnienia, odnośnie lokalizacji projektu, a także jego tematyki. W postaci 4 kroków wybieramy lokalizację projektu, dziedzinę z której będzie on realizowany, następnie określona zostaje kategoria Beneficjenta, a całość przedstawiana jest w formie propozycji odpowiednich działań z wybranego Programu Operacyjnego.
Istnieje także możliwość zapoznania się z Listą Beneficjentów Programu. Lista jest na bieżąco aktualizowana i obejmuje stan wykorzystania środków unijnych na dzień 1 listopada 2008r. Istotną cechą portalu jest to, że układ strony i jego forma pozostają bez zmian, niezależnie od wybranego Programu, co znacznie ułatwia poruszanie się po serwisie.
Po kliknięciu na "Dokumenty i wytyczne" wyświetlona zostaje cała dokumentacja związana z aktualnie wybranym Programem Operacyjnym. Uszeregowana została ona w postaci odnośników - dokumenty programowe, prawo polskie, prawo unijne, zmiany w dokumentach, a także konsultacje dokumentów. Jest to kompendium informacji - każdy zainteresowany znajdzie tutaj istotne dla siebie wiadomości. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja kalendarza wraz z zaznaczonymi wydarzeniami - po kliknięciu na datę, z rozwijanego menu pojawia się informacja czego ono dotyczy.
Wyszczególnione zostały także, w postaci bazy teleadresowej, Punkty Informacyjne, co znacznie ułatwia bezpośredni kontakt z instytucjami, które udzielają szerszych wiadomości na temat funduszy UE, oraz odpowiedzialnych za wdrażanie poszczególnych Programów Operacyjnych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło się i stworzyło stronę o Funduszach, przystępną, łatwą i przyjazną w obsłudze i, co najważniejsze, zawierającą kompendium wiedzy dla potencjalnych Beneficjentów Funduszy Unijnych.

Serwis informacyjny Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP
Funkcjonujący od 2008r. pod adresem www.polska.trade.gov.pl serwis zajmuje się tematyką z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej w krajach urzędowania placówek Ministra Gospodarki, w szczególności wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w procesie ich internacjonalizacji. Ministerstwo Gospodarki postawiło na informację i to widać po wejściu na portal. Całość strony zdominowana została przez wiadomości w formie skrótowych depesz, jak również odnośniki do poszczególnych artykułów. Sprawia to wrażenie niekontrolowanego chaosu, jednakże już po chwili wszystko staje się przejrzyste i łatwe do opanowania.
Bardzo dobrze zorganizowane zostało menu kategorii. Do wyboru mamy szereg zakładek, m. in. z zakresu prowadzenia biznesu w regionach, przewodników po rynkach zagranicznych, czy też prowadzenia biznesu w Unii Europejskiej przez polskich przedsiębiorców.
Informacje podane w poszczególnych kategoriach są krótkie i rzeczowe, na końcu zaś podany jest zawsze link do instytucji zajmującej się wybraną przez nas tematyką. Duży plus, ponieważ oszczędza to czas na poszukiwanie źródła interesującej czytelnika kategorii informacji.
Jednym z zamieszczonych na serwisie portali, jest portal "Regiony" i tutaj należą się duże słowa uznania ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak i władz samorządowych. Portal dostępny jest w kilku językach, m.in. niemieckim, angielskim, czy też francuskim, co zasługuje na duże brawa. Odnośnie zawartości jest to prawdziwe kompendium informacji na temat polskich regionów, zarówno w formie tekstowej, jak i graficznej, przedstawiającej najładniejsze zakątki omawianego regionu. Jedyny minus to natarczywa muzyka, którą jednakże można wyłączyć.
Kluczową tematyką wydaje się także prowadzenie biznesu w Unii Europejskiej i tutaj także polscy przedsiębiorcy nie powinni narzekać na brak informacji, które przedstawione zostały w sposób rzeczowy i dokładny, w dodatku są one aktualizowane na bieżąco. Dodatkowo opisany został SOLVIT, czyli system skutecznego rozwiązywania problemów przedsiębiorców w UE. Cała zakładka "Biznes w UE" to podstawowa wiedza dla polskich przedsiębiorców w pigułce.
Nie sposób tutaj poruszyć całej tematyki przedstawionej na witrynie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji, natomiast można stwierdzić, iż jest to kopalnia wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej na całym świecie. Mnogość zakładek, tematyki, jak również możliwość szybkiego sprawdzenia szans na prowadzenie biznesu, np. w Algierii, w dodatku w języku polskim zasługuje na duże słowa uznania.
Ministerstwo Gospodarki wykonało bardzo dużą pracę, tak dla polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorców, chcących sprowadzić, bądź też uruchomić swój biznes w naszym kraju, przedstawiając podstawowe i najbardziej potrzebne informacje w sposób łatwy, czytelny i, co najważniejsze, w przystępnej formie, co nie pozostawia żadnego przedsiębiorcy bez odpowiedzi na poszukiwane przez niego pytania.

Presseurop
W dniu 26 maja 2009r. rozpoczął swoją działalność portal Presseurop - pierwszy, wielojęzyczny serwis poświęcony przeglądowi prasy europejskiej. Pod adresem www.presseurop.eu dostępne będą artykuły, opinie, pliki multimedialne oraz komentarze dotyczące spraw europejskich, zamieszczone w 10 językach, w tym także po polsku.
Portal od pierwszego spojrzenia prezentuje się bardzo przejrzyście - widać, że postawiono na treść, zaś sama kolorystyka nie jest męcząca. Logo portalu odzwierciedla fakt przedstawiania informacji w 10 językach, zaś samo rozmieszczenie poszczególnych komponentów strony zostało dokładnie przemyślane. Do wyboru mamy 6 kategorii tematycznych, po ich podświetleniu są one rozwijane w osobne działy informacji. Jako, że portal dopiero co zainaugurował swoją działalność większość informacji, czy artykułów będzie pojawiła się w nich sukcesywnie. Ciekawym rozwiązaniem jest zamieszczenie na stronie odnośników do informacji zamieszczonych na portalu Euronews, natomiast są to już wiadomości w języku angielskim. Poprzez serwis mamy także dostęp do informacji z uruchomionej w 2008r. sieci Euranet, bloga, a także szybkiego przejścia do najczęściej czytanych i komentowanych artykułów, co sprawia, że nie musimy przedzierać się poprzez gąszcz odnośników, aby sprawdzić, jakie informacje są danego dnia na topie. Artykuły zamieszczane na portalu pochodzić będą z 250 tytułów europejskiej i międzynarodowej prasy – tak wersji drukowanych, jak i elektronicznych, posegregowane według kategorii, które dotyczyć będą aktualnych wydarzeń wspólnotowych z różnych dziedzin, jak również przeglądu prasy i jej zbiorczego podsumowania. Oprócz przeglądania i analizy aktualności, będzie także możliwość wypowiedzenia się na zamieszczonych forach tematycznych, jak również wyrażenia swojej opinii nt. publikowanych artykułów, czy też zamieszczenia własnych poglądów i spojrzenia na sprawy europejskie, na udostępnionym blogu. Godnym uwagi jest dział „Dziś polecamy”, gdzie autorzy portalu wskazują najciekawsze (ich zdaniem) wiadomości z Europy i ze świata, co daje przeglądającemu możliwość prześledzenia całej, odnoszącej się do aktualnego dnia, prasy. Inicjatywa Presseurop wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy chcą mieć dostęp do najświeższych informacji z prasy europejskiej, w jednym miejscu, w ojczystym języku, bez konieczności codziennego przeglądania i tłumaczenia kilkunastu innych portali informacyjnych w różnych językach.
Sieć Presseurop tworzona jest przy współudziale takich magazynów, jak " Internazionale" we Włoszech, "Courier International" w Portugalii, a także polski tygodnik "Forum". Serwis dostępny jest w 10 językach, planowane jest stopniowe udostępnianie informacji w 23 językach urzędowych Unii Europejskiej. Portal finansowany jest przez Komisję Europejską, która zamierza przeznaczyć 3 miliony euro rocznie na jego działanie.

Biuro Porad Obywatelskich w Koszalinie
Biuro prowadzone przez Stowarzyszenie Aperto w ramach projektu "Od poradnictwa do obywatelstwa" jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Strona zawiera informacje na temat zasad i standardów poradnictwa oraz kategorii spraw z jakimi można się zwracać do BPO.

Biuro Porad Obywatelskich w Słupsku
Słupskie Biuro Porad Obywatelskich działa na rzecz społeczności lokalnej od 2002 roku. Było specjalnym projektem Centrum Inicjatyw Obywatelskich do roku 2006, obecnie działa jako samodzielne stowarzyszenie.

 

 AKTUALNOŚCI WIADOMOŚCI Z REGIONU PRZEWODNIK TEMATYCZNY
DOKUMENTY I AKTY PRAWNE PUBLIKACJE INNE STRONY KIM JESTEŚMY KIM JESTEŚMY
NASZE ZADANIA KONTAKT ARCHIWUM e-mail

Copyright 2001 Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie. All rights reserved.